| Upload Date | December 17 2025 06:16 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3227 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3090
443.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3038
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3397
69.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3269
75.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3262
44.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4091
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3064
245.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2646
82.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4188
125.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3108
12.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3102
96.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3633
279.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3327
97.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3922
38.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2097
2.03 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2781
88.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6474 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5447
782.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6956
41.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6841
140.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7874
181.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9140
124.0 images/sec |
|
|
Clang
|
9855
48.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3284
263.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7851
243.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8837
264.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
7955
32.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3722
115.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4102
315.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3047
89.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7570
75.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7070
6.84 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8255
261.4 Kpixels/sec |