| Upload Date | December 17 2025 12:43 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16e |
| Model ID | iPhone17,5 |
| Motherboard | V59AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.54 GB |
| Single-Core Score | 3416 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3056
438.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2836
17.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3384
69.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3250
75.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3257
44.2 images/sec |
|
|
Clang
|
4091
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3119
249.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2951
91.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5408
161.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3464
14.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3610
112.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3737
287.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3654
107.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3787
37.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2755
2.67 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3062
97.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8625 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6931
995.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9335
56.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9498
194.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8477
195.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9702
131.7 images/sec |
|
|
Clang
|
11096
54.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3546
284.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9284
287.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10000
299.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9140
37.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10825
336.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8415
647.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9422
276.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9247
91.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9217
8.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8903
281.9 Kpixels/sec |