| Upload Date | December 17 2025 12:36 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP Victus by HP Gaming Laptop 16-r1xxx |
| Motherboard | HP 8C9A |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel(R) Core(TM) i5-14450HX |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.40 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4788 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 20.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2148 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1698
243.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1539
9.27 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2206
45.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2186
50.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2215
30.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2182
10.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2284
182.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2285
70.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2155
64.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2832
11.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2459
76.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1960
150.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2146
63.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2414
24.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2228
2.16 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2219
70.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10245 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6447
925.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12508
75.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12440
254.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12372
285.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12020
163.1 images/sec |
|
|
Clang
|
14319
70.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2808
224.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
14735
456.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6780
202.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10236
42.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15396
479.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10554
811.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10371
304.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10236
101.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
15944
15.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
12084
382.6 Kpixels/sec |