| Upload Date | December 17 2025 12:16 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.7.2 |
| Model | iPhone 16e |
| Model ID | iPhone17,5 |
| Motherboard | V59AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.54 GB |
| Single-Core Score | 3137 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2822
405.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2781
16.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3105
63.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2944
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3015
40.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3743
18.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2808
224.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2697
83.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4755
142.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3045
12.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3334
103.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3385
260.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3358
98.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3767
37.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2531
2.45 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2752
87.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7824 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5984
859.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8862
53.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8260
169.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7579
174.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
8880
120.5 images/sec |
|
|
Clang
|
10065
49.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3205
256.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8353
258.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9213
275.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
7979
33.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9981
310.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7517
578.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8824
258.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9010
89.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8416
8.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8043
254.7 Kpixels/sec |