| Upload Date | December 17 2025 12:16 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3520 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3139
450.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3033
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3419
70.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3315
76.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3337
45.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4105
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3137
251.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3029
93.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5565
166.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3422
14.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3657
113.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3995
307.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3786
111.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4281
42.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2804
2.71 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3203
101.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8722 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7150
1.00 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9914
59.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9587
196.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7695
177.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9893
134.3 images/sec |
|
|
Clang
|
11419
56.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3665
293.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9431
292.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10014
299.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9280
38.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11054
344.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8671
666.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9355
274.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9624
95.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9342
9.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8595
272.1 Kpixels/sec |