| Upload Date | December 17 2025 12:14 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Linux Mint 22.2 |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD To be filled by O.E.M. |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 152-HR-E979 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.40 GHz |
| Cluster 1 | 0 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.29 GB |
| Single-Core Score | 1396 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1076
154.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1436
8.65 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1463
29.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1519
35.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1070
14.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1754
8.64 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1547
123.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1651
51.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
594
17.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1765
7.30 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2172
67.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1185
91.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1448
42.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1645
16.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1605
1.55 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1703
53.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3810 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2463
353.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6257
37.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4446
91.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6048
139.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4215
57.2 images/sec |
|
|
Clang
|
4743
23.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1150
92.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3424
106.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1162
34.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5121
21.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7318
227.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4544
349.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4006
117.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4137
41.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8507
8.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4203
133.1 Kpixels/sec |