| Upload Date | December 16 2025 07:44 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3603 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3194
458.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3059
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3398
69.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3701
85.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3346
45.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4075
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3248
260.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3056
94.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5641
168.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3612
15.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3749
116.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4209
323.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3890
114.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4264
42.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2873
2.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3302
104.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9177 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7262
1.02 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10131
61.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9764
199.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10316
237.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10276
139.5 images/sec |
|
|
Clang
|
12099
59.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3843
307.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9704
300.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10405
311.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9543
39.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11217
349.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9106
700.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9983
292.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9404
93.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9582
9.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9039
286.2 Kpixels/sec |