| Upload Date | December 16 2025 07:35 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 3473 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3078
442.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2838
17.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3388
69.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3626
83.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3308
44.9 images/sec |
|
|
Clang
|
4094
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3113
249.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2941
91.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5593
167.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3408
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3598
112.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3764
289.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3688
108.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4065
40.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2822
2.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3062
97.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8759 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7095
1018.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9441
56.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9415
192.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9295
214.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9800
133.0 images/sec |
|
|
Clang
|
11648
57.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3568
285.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9361
290.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10072
301.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9053
37.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10810
336.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8445
649.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9501
278.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9507
94.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9225
8.93 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8838
279.8 Kpixels/sec |