| Upload Date | December 16 2025 07:19 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard 700-349 |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2AF7 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 3994 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 12.00 GB |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1078 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1148
164.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1264
7.62 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1118
22.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1174
27.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
922
12.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1245
6.13 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1116
89.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1186
36.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
468
14.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1325
5.49 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1660
51.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
856
65.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1144
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
961
9.54 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1148
1.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1235
39.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2565 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1692
243.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4223
25.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3031
62.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3728
86.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3092
42.0 images/sec |
|
|
Clang
|
3042
15.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
938
75.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4101
127.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
977
29.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3410
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4157
129.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2228
171.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2482
72.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1765
17.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
4157
4.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2699
85.5 Kpixels/sec |