| Upload Date | December 16 2025 07:19 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 HERO |
| Power Plan | Zrwnowaony |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900T |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 1.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5100 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 6000 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3053 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3040
436.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3031
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3032
62.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3040
70.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2859
38.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2864
14.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2841
227.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2893
89.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2905
86.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3656
15.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3615
112.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3020
232.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2926
85.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3819
37.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2769
2.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3208
101.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18767 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11388
1.60 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23102
139.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
23956
490.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21881
504.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23621
320.6 images/sec |
|
|
Clang
|
34039
167.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3638
291.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
32390
1003.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10860
325.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15706
65.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
28419
884.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20086
1.54 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19168
562.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15681
155.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37923
36.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22407
709.5 Kpixels/sec |