| Upload Date | December 16 2025 07:19 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E06 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO Z790-P WIFI (MS-7E06) |
| Power Plan | Najwysza wydajno |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-14600KF |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4788 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2754 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2653
380.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2451
14.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2662
54.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2668
61.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2690
36.5 images/sec |
|
|
Clang
|
2680
13.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2773
222.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2737
84.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2730
81.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3532
14.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3278
102.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2529
194.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2675
78.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3154
31.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2630
2.54 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2762
87.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15845 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9089
1.27 GB/sec |
|
|
Navigation
|
19187
115.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
18444
377.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19714
454.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
20032
271.9 images/sec |
|
|
Clang
|
26853
132.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3510
281.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
26349
816.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9320
278.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15859
65.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22292
693.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
17511
1.35 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
15775
462.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13532
134.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
30451
29.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
18704
592.2 Kpixels/sec |