| Upload Date | December 16 2025 07:02 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ASUS TUF Gaming A16 FA617NS_FA617NS |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. FA617NS |
| Power Plan | Gebalanceerd |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7735HS |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 68 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4663 MHz |
| Package | Socket FP7 |
| Codename | Rembrandt |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4788 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1547 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2082
299.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1513
9.12 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1763
36.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1752
40.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1152
15.6 images/sec |
|
|
Clang
|
1978
9.74 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1889
151.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1738
53.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
801
24.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1330
5.50 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1515
47.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1310
100.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1695
49.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1892
18.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1283
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1600
50.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10165 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5146
739.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
11936
71.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10534
215.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
13763
317.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12852
174.4 images/sec |
|
|
Clang
|
15673
77.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2576
206.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
17046
528.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4761
142.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12188
50.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15334
477.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11498
884.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
12031
353.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8841
87.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
19631
19.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
12746
403.6 Kpixels/sec |