| Upload Date | December 16 2025 06:46 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | LENOVO 83LY |
| Motherboard | LENOVO LNVNB161216 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900HX |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5586 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1994 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1647 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1623
233.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1543
9.30 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1873
38.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1752
40.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1666
22.6 images/sec |
|
|
Clang
|
1689
8.32 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1683
134.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1562
48.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1297
38.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2050
8.48 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1811
56.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1522
117.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1690
49.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1689
16.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1389
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1756
55.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3516 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2595
372.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4530
27.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4533
92.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
5144
118.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3979
54.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4741
23.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
803
64.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4334
134.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2195
65.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2297
9.51 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5364
166.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3538
272.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4385
128.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3704
36.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5914
5.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4562
144.4 Kpixels/sec |