| Upload Date | December 09 2025 07:19 AM |
| Views | 17 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 14 Pro |
| Model ID | iPhone15,2 |
| Motherboard | D73AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A16 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.46 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.53 GB |
| Single-Core Score | 2705 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2677
384.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2689
16.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2709
55.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2575
59.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2356
32.0 images/sec |
|
|
Clang
|
3358
16.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2530
202.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2502
77.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2339
70.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2379
9.85 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3129
97.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3308
254.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3039
89.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3469
34.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2165
2.10 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2809
88.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7226 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6176
886.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8737
52.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7961
163.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7501
173.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7585
102.9 images/sec |
|
|
Clang
|
10827
53.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3169
253.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7805
241.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5862
175.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6620
27.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9555
297.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7654
588.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7860
230.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7754
76.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7411
7.17 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7640
241.9 Kpixels/sec |