| Upload Date | December 09 2025 07:15 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X870 AORUS ELITE WIFI7 ICE |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X870 AORUS ELITE WIFI7 ICE |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 4.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5215 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 3590 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3250 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3100
445.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3046
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3327
68.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3050
70.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3034
41.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2945
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3241
259.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2898
89.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3386
101.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4268
17.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3644
113.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3610
277.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3564
104.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3520
34.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2667
2.58 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3624
114.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 16416 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10450
1.47 GB/sec |
|
|
Navigation
|
18827
113.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13697
280.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19464
448.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
22185
301.1 images/sec |
|
|
Clang
|
27689
136.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4187
335.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27102
839.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
13047
390.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20203
83.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19567
608.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21921
1.69 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
16878
495.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10099
100.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
30342
29.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16949
536.6 Kpixels/sec |