| Upload Date | December 09 2025 06:44 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.81 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3632 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3345
480.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3401
20.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3941
80.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3413
78.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3320
45.1 images/sec |
|
|
Clang
|
4368
21.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3292
263.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2994
92.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5385
161.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3440
14.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3558
110.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4286
329.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3712
108.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4161
41.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2930
2.84 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3174
100.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8256 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7514
1.05 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9240
55.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9635
197.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8118
187.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
8728
118.5 images/sec |
|
|
Clang
|
10551
52.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3656
292.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8103
251.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9041
270.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8001
33.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9789
304.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8711
669.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9138
268.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9336
92.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8287
8.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8179
259.0 Kpixels/sec |