| Upload Date | December 09 2025 03:41 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 2823 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2469
354.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2544
15.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2670
54.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2645
61.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2634
35.8 images/sec |
|
|
Clang
|
3182
15.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2582
206.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2452
76.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4418
132.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3007
12.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2946
91.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3380
259.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3197
93.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2887
28.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2230
2.16 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2649
83.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8454 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6579
944.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9145
55.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8939
183.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8624
198.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9645
130.9 images/sec |
|
|
Clang
|
11668
57.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3385
271.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9310
288.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9788
292.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9156
37.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10252
319.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8590
660.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9516
279.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8345
82.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8798
8.51 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8630
273.2 Kpixels/sec |