| Upload Date | December 09 2025 03:25 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro for Workstations (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v4 |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 79 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.39 GHz |
| Cluster 1 | 14 Cores |
| Maximum Frequency | 3292 MHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Broadwell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 256 KB x 14 |
| L3 Cache | 35.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 128.00 GB |
| Transfer Rate | 2394 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1098 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1098
157.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1283
7.73 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1256
25.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1202
27.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
859
11.7 images/sec |
|
|
Clang
|
1166
5.74 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1049
84.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1228
38.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
405
12.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1375
5.69 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1625
50.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1080
83.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1173
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1382
13.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1144
1.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1251
39.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8313 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4839
695.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12428
74.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11011
225.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10537
243.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9062
123.0 images/sec |
|
|
Clang
|
15168
74.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1300
104.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
14589
452.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3254
97.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
7655
31.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14832
461.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8834
679.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9349
274.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8002
79.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17721
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11098
351.4 Kpixels/sec |