| Upload Date | December 08 2025 03:30 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z690 AORUS PRO DDR4 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z690 AORUS PRO DDR4 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-12700K |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 151 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4900 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 25.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3600 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2397 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2149
308.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2166
13.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2433
49.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2448
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2374
32.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2306
11.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2432
194.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2354
72.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2285
68.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2927
12.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2867
89.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1990
153.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2395
70.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2800
27.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2300
2.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2633
83.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 12057 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5866
842.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
13231
79.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12828
262.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14798
341.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
16400
222.6 images/sec |
|
|
Clang
|
20667
101.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3097
248.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
22292
690.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7153
214.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
14319
59.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16226
504.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14282
1.10 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
10920
320.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8704
86.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
26171
25.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
13869
439.1 Kpixels/sec |