| User | GaborP |
| Upload Date | December 08 2025 03:13 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI II |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 6932 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3219 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3189
458.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3145
19.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3328
68.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3232
74.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2999
40.7 images/sec |
|
|
Clang
|
3064
15.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3117
249.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2994
92.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3036
90.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3810
15.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3681
114.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3176
244.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3102
91.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3940
39.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2945
2.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3332
105.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18975 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12419
1.74 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22744
137.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
22890
468.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24008
553.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
24518
332.8 images/sec |
|
|
Clang
|
26484
130.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3982
318.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27305
846.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
13169
394.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19541
80.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26680
830.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20561
1.58 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17379
510.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
19969
198.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
31247
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
23960
758.6 Kpixels/sec |