| User | jsaunders0 |
| Upload Date | December 08 2025 02:41 PM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Enterprise (64-bit) |
| Model | HP HP Elite SFF 800 G9 Desktop PC |
| Motherboard | HP 8AC2 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700 |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 4388 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2821 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2760
396.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2599
15.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2724
55.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2758
63.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2705
36.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2734
13.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2806
224.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2761
85.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2774
83.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3545
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3310
103.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2627
202.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2725
80.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3159
31.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2671
2.58 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3002
95.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 16539 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9844
1.38 GB/sec |
|
|
Navigation
|
21782
131.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
19740
404.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21163
488.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
22526
305.7 images/sec |
|
|
Clang
|
30701
151.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3520
281.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27968
866.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8686
259.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
14817
61.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
21778
677.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
18457
1.42 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
15520
455.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12627
125.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
35452
34.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
18328
580.3 Kpixels/sec |