| Upload Date | December 08 2025 01:16 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.7.2 |
| Model | iPhone 14 Pro Max |
| Model ID | iPhone15,3 |
| Motherboard | D74AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A16 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.46 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.51 GB |
| Single-Core Score | 2676 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2630
377.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2620
15.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2578
52.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2547
58.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2393
32.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3290
16.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2510
201.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2501
77.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2318
69.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2371
9.81 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3130
97.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3280
252.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3060
89.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3412
33.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2153
2.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2776
87.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7184 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5794
832.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8385
50.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7393
151.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7959
183.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7735
105.0 images/sec |
|
|
Clang
|
10563
52.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3150
252.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8164
253.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5821
174.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6702
27.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9431
293.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7558
581.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7770
228.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8057
79.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7327
7.09 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7765
245.9 Kpixels/sec |