| User | ampsters |
| Upload Date | December 08 2025 11:15 AM |
| Views | 16 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.7.6 (Build 21H1320) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1867 MT/s |
| Type | DDR3 |
| Single-Core Score | 1368 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1284
184.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1628
9.81 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1298
26.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1488
34.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1102
15.0 images/sec |
|
|
Clang
|
1472
7.25 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1277
102.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1543
47.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
611
18.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2002
8.29 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2007
62.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1320
101.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1432
42.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1634
16.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1244
1.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1738
55.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4499 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2692
386.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6721
40.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4759
97.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6194
142.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4482
60.8 images/sec |
|
|
Clang
|
6884
33.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1690
135.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7296
226.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2040
61.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6072
25.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7471
232.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4676
359.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3465
101.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2701
26.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7055
6.83 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6360
201.4 Kpixels/sec |