| Upload Date | December 08 2025 11:06 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ProArt P16 H7606WI_H7606WI |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. H7606WI |
| Power Plan | Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 36 Stepping 0 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5105 MHz |
| Codename | Strix Point |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 12 |
| L3 Cache | 5.33 MB x 3 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 63.07 GB |
| Transfer Rate | 1870 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2829 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2713
389.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1978
11.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2869
58.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2776
64.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2855
38.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2669
13.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3078
246.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2800
86.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3015
90.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3719
15.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3354
104.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2552
196.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3380
99.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3008
29.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2502
2.42 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2834
89.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14486 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8431
1.18 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15246
91.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13998
286.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
15998
368.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
20570
279.2 images/sec |
|
|
Clang
|
24184
119.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3709
297.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
24722
766.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8760
262.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15888
65.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20165
627.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15054
1.16 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
16439
482.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11948
118.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29457
28.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
17415
551.4 Kpixels/sec |