| User | Siedru |
| Upload Date | December 02 2025 03:35 PM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.7.6 (Build 21H1320) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-DB15BD556843C820 iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1867 MT/s |
| Type | DDR3 |
| Single-Core Score | 1415 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1324
190.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1686
10.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1363
27.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1496
34.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1107
15.0 images/sec |
|
|
Clang
|
1530
7.53 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1338
107.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1617
50.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
658
19.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2073
8.58 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2073
64.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1356
104.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1460
42.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1694
16.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1271
1.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1765
55.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4801 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2756
395.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6820
41.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4946
101.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6501
149.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4733
64.2 images/sec |
|
|
Clang
|
6993
34.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1781
142.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7418
229.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2073
62.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6244
25.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7552
235.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4766
366.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5095
149.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4282
42.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6916
6.69 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6420
203.3 Kpixels/sec |