| Upload Date | December 02 2025 11:23 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. US Desktop Aegis R |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO B660M-A CEC WIFI DDR4 (MS-7D37) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-12700F |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 151 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.09 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4788 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 25.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 3590 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2612 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2410
346.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2428
14.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2627
53.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2591
59.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2503
34.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2571
12.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2603
208.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2515
77.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2526
75.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3310
13.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2824
87.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2521
193.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2505
73.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3147
31.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2454
2.37 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2773
87.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 11348 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4407
632.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
13131
79.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9356
191.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14281
329.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
15310
207.8 images/sec |
|
|
Clang
|
24647
121.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3296
264.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
24517
759.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5822
174.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13716
56.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
12373
385.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
16404
1.26 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
11722
344.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7341
72.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
28443
27.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11664
369.3 Kpixels/sec |