| Upload Date | December 02 2025 09:17 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | GEEKOM A9 Max |
| Motherboard | Standard A9 Max |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 36 Stepping 0 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5142 MHz |
| Codename | Strix Point |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 12 |
| L3 Cache | 5.33 MB x 3 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.62 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2863 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2768
397.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2236
13.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2662
54.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2806
64.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2756
37.4 images/sec |
|
|
Clang
|
2805
13.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3035
243.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2787
86.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2964
88.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3638
15.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3462
107.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2871
220.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3245
95.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3160
31.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2537
2.45 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2838
89.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 11379 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4670
670.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12977
78.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9007
184.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12260
282.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
14603
198.2 images/sec |
|
|
Clang
|
24669
121.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3698
296.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
23548
729.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5967
178.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12476
51.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13855
431.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
16257
1.25 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
12417
364.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7221
71.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29895
28.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
12703
402.2 Kpixels/sec |