| Upload Date | December 02 2025 06:07 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3940 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3423
491.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3435
20.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3935
80.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3629
83.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3571
48.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4482
22.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3550
284.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3341
103.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6087
182.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3862
16.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4023
125.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4906
377.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4225
124.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4755
47.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3339
3.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3671
116.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10331 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9084
1.27 GB/sec |
|
|
Navigation
|
11703
70.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11505
235.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10010
230.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
11011
149.4 images/sec |
|
|
Clang
|
13802
68.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4321
346.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
10509
325.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
11531
345.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10171
42.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
12301
382.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11166
858.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11348
333.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11216
111.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10871
10.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10309
326.4 Kpixels/sec |