| User | FusionMist |
| Upload Date | December 02 2025 05:44 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASRock Z790 Pro RS WiFi |
| Motherboard | ASRock Z790 Pro RS WiFi |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700K |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 1014570931978240 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.76 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1522 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2723
391.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1404
8.46 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1622
33.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1491
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1111
15.1 images/sec |
|
|
Clang
|
1439
7.09 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1859
148.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1252
38.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
793
23.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1330
5.50 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1789
55.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1378
106.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1302
38.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1060
10.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2730
2.64 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3025
95.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17398 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8769
1.23 GB/sec |
|
|
Navigation
|
21227
127.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
18570
380.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
20591
474.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23341
316.8 images/sec |
|
|
Clang
|
35865
176.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3719
297.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
33964
1.03 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
9199
275.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17179
71.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
21670
674.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20120
1.55 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17469
512.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12846
127.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
42230
40.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19977
632.5 Kpixels/sec |