| Upload Date | December 02 2025 05:06 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.1 (Build 25B78) |
| Model | MacBook Pro (16-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,5 |
| Motherboard | Mac16,5 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 Max |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores |
| Identifier | Apple M4 Max |
| Base Frequency | 4.49 GHz |
| Cluster 1 | 12 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 128.00 GB |
| Single-Core Score | 3879 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3313
475.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3427
20.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3972
81.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3579
82.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3613
49.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4314
21.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3483
278.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3283
101.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5859
175.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3892
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4138
128.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4703
361.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4438
130.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4552
45.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3033
2.93 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3610
114.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 26595 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
19251
2.70 GB/sec |
|
|
Navigation
|
25448
153.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
34428
704.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
34185
788.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
34309
465.6 images/sec |
|
|
Clang
|
45015
221.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4754
380.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
35995
1.09 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
26936
806.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22207
91.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
35067
1.09 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24959
1.92 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
35910
1.05 Gpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
24500
243.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
33857
32.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
32686
1.03 Mpixels/sec |