| Upload Date | December 02 2025 03:43 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3519 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3187
457.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3051
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3398
69.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3322
76.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3345
45.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4110
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3135
251.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3033
94.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5471
163.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3458
14.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3690
114.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4037
310.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3792
111.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4188
41.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2810
2.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3146
99.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8664 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7343
1.03 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9084
54.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8686
177.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8396
193.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9834
133.5 images/sec |
|
|
Clang
|
11664
57.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3671
294.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9533
295.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9043
270.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9249
38.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10879
338.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8755
673.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9567
280.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9957
98.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9317
9.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8893
281.6 Kpixels/sec |