| Upload Date | November 23 2025 05:30 PM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.7.1 |
| Model | iPhone 14 Pro Max |
| Model ID | iPhone15,3 |
| Motherboard | D74AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A16 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.46 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.51 GB |
| Single-Core Score | 2671 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2630
377.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2687
16.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2621
53.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2513
57.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2353
31.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3270
16.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2503
200.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2492
77.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2315
69.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2340
9.68 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3116
97.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3260
250.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3066
90.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3401
33.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2163
2.09 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2759
87.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6919 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5629
808.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8534
51.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7335
150.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7093
163.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7646
103.8 images/sec |
|
|
Clang
|
10192
50.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3115
249.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7909
245.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5169
154.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6425
26.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9357
291.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7385
567.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7666
225.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7071
70.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7351
7.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7457
236.1 Kpixels/sec |