| Upload Date | November 23 2025 05:47 AM |
| Views | 17 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3545 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3176
456.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3053
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3386
69.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3353
77.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3333
45.2 images/sec |
|
|
Clang
|
4118
20.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3157
252.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3036
94.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5534
165.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3567
14.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3704
115.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4124
317.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3829
112.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4269
42.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2867
2.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3174
100.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8980 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7298
1.02 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9755
58.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9656
197.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8810
203.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10178
138.1 images/sec |
|
|
Clang
|
11932
58.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3718
297.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9596
297.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10289
307.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9517
39.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11291
351.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9010
692.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9864
289.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9386
93.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9486
9.18 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9068
287.1 Kpixels/sec |