| Upload Date | October 23 2025 11:09 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Framework Desktop (AMD Ryzen AI Max 300 Series) |
| Motherboard | Framework FRANMFCP04 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen AI Max+ 395 |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 112 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.00 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5130 MHz |
| Codename | Strix Halo |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 63.29 GB |
| Transfer Rate | 1994 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2936 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2708
388.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2050
12.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3007
61.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2830
65.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2863
38.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2852
14.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3119
249.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2821
87.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3223
96.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4087
16.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3438
107.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3205
246.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3468
101.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2956
29.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2529
2.45 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2842
90.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17511 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10414
1.46 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15872
95.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
19515
399.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
20647
476.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23742
322.2 images/sec |
|
|
Clang
|
31083
153.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3965
317.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
24402
756.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
13004
389.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
18311
75.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26214
815.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
18386
1.41 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17703
519.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17110
169.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
30224
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
23519
744.7 Kpixels/sec |