| User | Alkabeth |
| Upload Date | October 23 2025 11:04 PM |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B760M DS3H DDR4 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B760M DS3H DDR4 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900KS |
| Topology | 1 Processor, 18 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.19 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5885 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 9 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 9 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 3590 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3086 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3046
437.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2933
17.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3008
61.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3019
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2919
39.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2953
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3013
241.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2971
92.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2980
89.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3884
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3648
113.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2908
223.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2998
88.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3588
35.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2840
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3313
104.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14576 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8376
1.17 GB/sec |
|
|
Navigation
|
17976
108.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
14007
286.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17779
410.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18633
252.9 images/sec |
|
|
Clang
|
28086
138.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3781
302.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
25097
777.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8614
257.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15830
65.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
18513
576.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
18934
1.46 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
13953
409.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10338
102.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
28465
27.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14932
472.8 Kpixels/sec |