| User | Alkabeth |
| Upload Date | October 23 2025 10:26 PM |
| Views | 19 |
| Notes | 1 PCORE, 16 ECORE |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B760M DS3H DDR4 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B760M DS3H DDR4 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900KS |
| Topology | 1 Processor, 17 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.19 GHz |
| Cluster 1 | 1 Core |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5885 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 3590 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3096 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3049
437.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2932
17.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3006
61.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3031
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2916
39.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2964
14.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3017
241.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2990
92.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3025
90.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3890
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3686
114.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2891
222.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3019
88.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3578
35.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2858
2.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3333
105.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13569 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8215
1.15 GB/sec |
|
|
Navigation
|
17249
103.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13217
270.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16181
373.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
16599
225.3 images/sec |
|
|
Clang
|
26263
129.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3721
297.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
22170
687.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7862
235.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
14243
58.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
17937
558.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
17658
1.36 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
12966
380.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9598
95.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
25215
24.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14200
449.6 Kpixels/sec |