| Upload Date | October 23 2025 08:02 PM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.0.1 (Build 25A8364) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2025) |
| Model ID | Mac17,2 |
| Motherboard | Mac17,2 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M5 |
| Base Frequency | 4.60 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 4278 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3578
513.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3638
21.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4467
91.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3875
89.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3823
51.9 images/sec |
|
|
Clang
|
4929
24.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4000
320.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3685
114.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6247
186.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4341
18.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4420
137.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5396
414.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4897
143.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4719
46.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3617
3.50 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4067
128.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17932 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12881
1.81 GB/sec |
|
|
Navigation
|
18431
111.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
20570
421.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
18907
436.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
20878
283.3 images/sec |
|
|
Clang
|
27509
135.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
5243
419.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
21650
670.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
17709
529.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19254
79.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22535
701.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19204
1.48 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22555
661.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16257
161.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
22430
21.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20308
643.0 Kpixels/sec |