| User | jason180607 |
| Upload Date | October 23 2025 06:55 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Dell Inc. Precision T1700 |
| Motherboard | Dell Inc. 073MMW |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E3-1270 v3 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.49 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 3890 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell-WS |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1596 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1217 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1207
173.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1103
6.64 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1439
29.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1347
31.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
893
12.1 images/sec |
|
|
Clang
|
1257
6.19 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1320
105.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1290
40.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
540
16.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1643
6.80 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1916
59.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1061
81.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1363
40.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1542
15.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1222
1.18 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1436
45.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4198 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2656
381.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6076
36.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4497
92.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
5793
133.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4219
57.3 images/sec |
|
|
Clang
|
6100
30.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1675
134.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
5765
178.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1701
50.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5211
21.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6808
211.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4223
324.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4377
128.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3917
38.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5917
5.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4954
156.9 Kpixels/sec |