| User | TechGeek_6000 |
| Upload Date | October 23 2025 03:17 PM |
| Views | 16 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | HP Victus by HP Gaming Laptop 15-fb3xxx |
| Motherboard | HP 8DD0 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7445HS w/ Radeon 740M Graphics |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 124 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 4735 MHz |
| Package | Socket FP7 |
| Codename | Hawk Point 2 |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 6 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2350 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2222
319.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1849
11.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2169
44.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2135
49.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2429
33.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2448
12.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2496
199.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2381
73.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2444
73.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2852
11.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3004
93.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2078
159.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2613
76.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2707
26.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2128
2.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2234
70.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8097 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4911
705.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9192
55.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7285
149.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9450
217.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10235
138.9 images/sec |
|
|
Clang
|
12963
63.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3087
247.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
12683
393.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4832
144.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10463
43.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10790
335.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8789
675.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7431
218.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5836
57.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
14519
14.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9359
296.3 Kpixels/sec |