| Upload Date | October 23 2025 12:44 PM |
| Views | 29 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.0 |
| Model | iPhone 14 Plus |
| Model ID | iPhone14,8 |
| Motherboard | D28AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.55 GB |
| Single-Core Score | 2294 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2374
340.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2328
14.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2344
48.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2347
54.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2000
27.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2984
14.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2153
172.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2198
68.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1782
53.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1967
8.14 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2748
85.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2862
220.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2461
72.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2613
25.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1922
1.86 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2138
67.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5527 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4984
715.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7217
43.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6253
128.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6111
140.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5370
72.9 images/sec |
|
|
Clang
|
8113
40.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2450
196.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6492
201.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4065
121.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5142
21.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7569
235.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6060
465.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5189
152.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5192
51.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6097
5.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5567
176.3 Kpixels/sec |