| User | playstak |
| Upload Date | October 21 2025 10:14 PM |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | GPD G1617-01 |
| Motherboard | GPD G1617-01 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7840U |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 116 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.30 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5112 MHz |
| Package | Socket FP7 |
| Codename | Phoenix |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 23.72 GB |
| Transfer Rate | 798 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2285 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2402
345.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1743
10.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2090
42.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2137
49.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2470
33.5 images/sec |
|
|
Clang
|
2434
12.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2493
199.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2313
71.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2380
71.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2907
12.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2687
83.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1673
128.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2673
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2539
25.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2130
2.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1979
62.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10422 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6691
960.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
10783
65.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10453
214.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
13651
314.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13475
182.9 images/sec |
|
|
Clang
|
15466
76.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3048
244.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15444
478.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6996
209.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10564
43.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15379
478.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9257
711.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11728
344.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9625
95.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17528
17.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
12705
402.3 Kpixels/sec |