| Upload Date | October 21 2025 06:09 PM |
| Views | 21 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.7.1 |
| Model | iPhone 14 |
| Model ID | iPhone14,7 |
| Motherboard | D27AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.58 GB |
| Single-Core Score | 2328 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2396
344.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2348
14.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2325
47.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2352
54.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2006
27.2 images/sec |
|
|
Clang
|
3016
14.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2194
175.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2241
69.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1848
55.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2006
8.30 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2797
87.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2914
224.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2496
73.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2612
25.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1988
1.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2240
70.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5712 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5068
727.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7614
45.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6180
126.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6419
148.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5733
77.8 images/sec |
|
|
Clang
|
8394
41.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2504
200.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6668
206.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4025
120.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5100
21.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7572
235.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6214
477.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6177
181.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5291
52.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6490
6.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5756
182.3 Kpixels/sec |