| User | DJSean00 |
| Upload Date | October 21 2025 09:26 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D30 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MPG Z690 CARBON WIFI (MS-7D30) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 6000 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 5600 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3145 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3064
440.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2774
16.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3149
64.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3149
72.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3087
41.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2930
14.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3013
241.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3118
96.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2946
88.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3840
15.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3755
116.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2973
228.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3065
89.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3823
37.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2998
2.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3382
107.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21960 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12780
1.79 GB/sec |
|
|
Navigation
|
26651
160.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
24916
510.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26049
600.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
30222
410.2 images/sec |
|
|
Clang
|
41217
203.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3897
312.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
37683
1.14 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
13864
414.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22157
91.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
30665
954.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24433
1.88 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22489
659.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16999
168.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
42842
41.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26790
848.2 Kpixels/sec |