| User | DJSean00 |
| Upload Date | October 21 2025 03:15 AM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D30 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MPG Z690 CARBON WIFI (MS-7D30) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5985 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3064 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2993
429.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2877
17.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3053
62.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3013
69.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2916
39.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2864
14.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2982
238.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2948
91.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3006
90.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3937
16.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3582
111.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2894
222.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2972
87.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3525
35.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2819
2.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3285
104.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 20979 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11030
1.55 GB/sec |
|
|
Navigation
|
24556
148.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
24348
498.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24622
567.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
27503
373.3 images/sec |
|
|
Clang
|
42608
209.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3810
305.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
41526
1.26 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
11798
353.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
18887
78.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
28826
897.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23452
1.80 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20940
614.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16322
161.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
51117
49.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
25297
801.0 Kpixels/sec |