| User | DJSean00 |
| Upload Date | October 21 2025 01:56 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D30 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MPG Z690 CARBON WIFI (MS-7D30) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5985 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2986 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2878
413.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2686
16.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2971
60.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2932
67.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2822
38.3 images/sec |
|
|
Clang
|
2798
13.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2982
238.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2734
84.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2920
87.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3725
15.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3578
111.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2806
215.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3041
89.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3759
37.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2734
2.65 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3229
102.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19963 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12494
1.75 GB/sec |
|
|
Navigation
|
25612
154.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
22736
465.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24755
570.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
26242
356.1 images/sec |
|
|
Clang
|
35997
177.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3724
298.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
32547
1008.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
12412
371.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19921
82.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
28178
876.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21642
1.66 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19928
584.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16022
159.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37691
36.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22975
727.5 Kpixels/sec |