| User | Tiyasa_Dey |
| Upload Date | October 13 2025 03:30 PM |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | LENOVO 83JE |
| Motherboard | LENOVO LNVNB161216 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700HX |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 2754 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2641
379.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2537
15.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2586
52.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2677
61.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2716
36.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2606
12.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2759
221.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2763
85.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2747
82.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3583
14.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3112
96.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2735
210.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2686
78.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3007
29.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2617
2.53 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2800
88.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13769 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6490
932.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
15450
93.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13282
271.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17268
398.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
17434
236.6 images/sec |
|
|
Clang
|
33073
162.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3456
276.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
28615
886.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6980
208.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13351
55.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15662
487.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19168
1.47 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
13565
398.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8652
85.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
35589
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14632
463.3 Kpixels/sec |