| Upload Date | October 13 2025 01:49 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.0.1 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3850 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3359
482.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3421
20.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3820
78.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3844
88.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3526
47.8 images/sec |
|
|
Clang
|
4382
21.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3513
281.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3234
100.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5796
173.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3700
15.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3914
121.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4724
363.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4057
119.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4545
45.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3220
3.12 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3472
109.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9958 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8496
1.19 GB/sec |
|
|
Navigation
|
11211
67.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11278
230.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10154
234.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10665
144.7 images/sec |
|
|
Clang
|
13445
66.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4212
337.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
10257
317.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
11290
337.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9261
38.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11659
362.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10692
822.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11077
325.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10576
104.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10193
9.86 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9852
311.9 Kpixels/sec |