| Upload Date | June 25 2025 02:50 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.5 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.51 GB |
| Single-Core Score | 3276 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2952
423.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2855
17.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3224
66.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3037
70.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2934
39.8 images/sec |
|
|
Clang
|
3862
19.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2978
238.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2827
87.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5280
158.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3251
13.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3447
107.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3565
274.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3586
105.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3923
38.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2658
2.57 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2881
91.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7242 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5816
835.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7297
44.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2907
59.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7568
174.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9154
124.2 images/sec |
|
|
Clang
|
10387
51.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3440
275.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8786
272.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8930
267.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8215
34.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10248
318.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7861
604.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8927
261.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8436
83.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8486
8.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8164
258.5 Kpixels/sec |