| Upload Date | June 22 2025 10:22 AM |
| Views | 46 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | HP HP Laptop 15-fr0xxx |
| Motherboard | HP 8E53 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-13620H |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 186 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.40 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4688 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 3192 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2145 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2111
303.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1875
11.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2179
44.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2066
47.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2141
29.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2258
11.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2245
179.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2236
69.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2049
61.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2655
11.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2371
73.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1884
144.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2058
60.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2195
21.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1933
1.87 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2261
71.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8862 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3866
555.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
10429
62.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8156
167.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10768
248.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12478
169.3 images/sec |
|
|
Clang
|
17742
87.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2509
200.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
18654
578.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4951
148.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10678
44.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10701
333.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10168
781.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10220
299.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5140
51.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17985
17.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9542
302.1 Kpixels/sec |