| User | brand175 |
| Upload Date | June 09 2025 07:50 PM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650E AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650E AORUS MASTER |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 7950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.50 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5730 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 4800 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3043 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3094
444.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2709
16.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2979
61.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2677
61.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3000
40.7 images/sec |
|
|
Clang
|
3104
15.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3008
240.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2878
89.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3079
92.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3697
15.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3700
115.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3261
250.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3296
96.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3374
33.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2604
2.52 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2871
90.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18940 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10585
1.48 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23098
139.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
15812
323.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21624
498.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
25846
350.8 images/sec |
|
|
Clang
|
45313
223.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3840
307.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
41858
1.27 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
10148
303.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17525
72.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
21994
684.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23630
1.82 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20819
610.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11882
117.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
52910
51.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19449
615.8 Kpixels/sec |